QL24 najlepsze arty w sieci | Bezpieczne mieszkanie seniora – jak zabezpieczyć przed upadkami?
15724
post-template-default,single,single-post,postid-15724,single-format-standard,ajax_fade,page_not_loaded,,qode-title-hidden,qode-theme-ver-13.5,qode-theme-bridge,wpb-js-composer js-comp-ver-5.4.5,vc_responsive

Bezpieczne mieszkanie seniora – jak zabezpieczyć przed upadkami?

Nikogo nie trzeba przekonywać, że nasze zdrowie z wiekiem jest coraz bardziej kruche. Jednym z zwiększysz zagrożeń dla seniorów są upadki. Na domiar złego do większości z nich dochodzi w najbliższym otoczeniu seniora – w jego własnym mieszkaniu. Jak zminimalizować ryzyko upadków u seniora?

Kup stabilne buty

Obuwie używane w domu wszystkim kojarzy się z klapkami. Tymczasem dla seniorów jest to jeden z gorszych wyborów. Nie dość, że nie zapewnia właściwego podparcia pod łukami stóp, co może przyczyniać się do wielu przeciążeń, to jeszcze łatwo się zsuwają. Najlepsze będą buty z zakrytą piętą i palcami, co pozwoli całą stopę pewnie utrzymać w bucie. Co do zapięcia, to, jeżeli senior jest w stanie, można wybrać zapinane na rzep lub jeszcze lepiej wiązane. Miejmy jednak świadomość, że chcemy ułatwić życie ludziom, którzy już borykają się z pewnymi ograniczeniami i wiele czynności zajmuje im więcej czasu. Rozwiązujące się czasem sznurówki i puszczające rzepy niczego, poza frustracją i powrotem do klapek, nie przyspieszą. Z tego względu spróbujcie dobrać dobrze dopasowane buty wsuwane. Może nie zapewnią takiej stabilności jak zapinane, ale na pewno będą łatwiejsze w obsłudze.

Usuń wszystko, o co można się potknąć

Mowa tu oczywiście o wszelkiego rodzaju dywanach, podkładach, czy chodnikach. Osoby starsze mają problem z wysokim unoszeniem stóp i właściwie szurają po podłodze. Zostawienie pod nogami, czegoś o co mogą się zahaczyć palce, w najlepszym wypadku może się skończyć zachwianiem równowagi i chwilą strachu, a w najgorszym ciężkim złamaniem lub nawet śmiercią. Jedynym co ewentualnie może się znajdować na podłodze, są maty antypoślizgowe, które umieszczamy w strefach mokrych, ale i tu może lepiej rozważyć specjalną powłokę, która zapewni stabilność. Seniorzy często skarżą się też na słabnący wzrok. Przemieszczając się w nocy macają rękoma powoli powierzchnie dookoła siebie żeby zorientować się w przestrzeni. Ze strachu przed nadepnięciem na coś jeszcze bardziej szurają stopami. Problem ten jest często bardzo Prosty do rozwiązania. Nikt nie każde zapalać wszystkich świateł. Często wystarczy mała lampka w kontakcie, lub pasek lampek led przyklejony nad listwą. Za takie rozwiązanie wdzięczni będą nie tylko seniorzy, bo znacząco podniesie ono komfort poruszania się w nocy wszystkim mieszkańcom domu.

Wanny z drzwiami – komfort wanny, użyteczność prysznica

Remont łazienki to już większy wydatek. Pamiętajmy jednak, że senior najczęściej nie traci sprawności z dnia na dzień. Można się na nadchodzące zmiany przygotować, również finansowo. Szczególnie warto to rozważyć jeżeli w łazience osoby starszej dostępna jest tylko standardowa wanna, do której będzie coraz ciężej wejść. To kąpiel będzie najtrudniejszym zadaniem w łazience. W przypadku gdy zdecydujemy się na wymianę, możemy wybrać kabinę prysznicową albo, zyskujące popularność, wanny z drzwiami. Są one ciekawym rozwiązaniem, które jednocześnie pozwala zanurzyć się w ciepłej wodzie, a z drugiej strony, dzięki otwieranej ściance, pozwala wejść jak pod prysznic. Próg nie jest wysoki, a dno w zależności od potrzeb może być płaskie lub mieć fabrycznie uformowane siedzisko. Wanny z drzwiami są też wyposażone we wszystkie zabezpieczenia zapewniające szczelność urządzenia, dzięki czemu nie musisz się martwić o zalanie łazienki. Pamiętajmy, że żadne schodki, ani stołki nie zapewnią takiego bezpieczeństwa podczas przemieszczania się między wnętrzem wanny, a podłogą, jak brodzik, lub otwierane drzwiczki.