QL24 najlepsze arty w sieci | Co warto wiedzieć na temat zwrotu podatku z Norwegii?
15638
post-template-default,single,single-post,postid-15638,single-format-standard,ajax_fade,page_not_loaded,,qode-title-hidden,qode-theme-ver-13.5,qode-theme-bridge,wpb-js-composer js-comp-ver-5.4.5,vc_responsive

Co warto wiedzieć na temat zwrotu podatku z Norwegii?

Norwegia przyciąga tysiące pracowników, oferując im wysoki standard życia. Zarobki w tym kraju, są niezwykle wysokie a bezrobocie należy do jednych z najmniejszych. Często, wiec pojawia się kwestia zwrotu podatku. Co powinniśmy o nim wiedzieć?

Zwrot podatku z Norwegi – co warto wiedzieć?

Tak samo jak w Polsce, każdy pracownik w Norwegi odprowadza podatek dochodowy. Jest on pobierany z pensji i przekazywany do norweskiego urzędu skarbowego. Aby rozliczyć się z urzędem i otrzymać zwrot podatku należy przygotować odpowiednie dokumenty. Jednym z najważniejszych dokumentów, są kody PIN do portalu Altinn. To przez ten portal, dowiadujemy się o procesie naszego rozliczenia podatkowego. W naszej intencji leży pilnowanie, aby pracodawca regularnie wręczał nam odcinki z pensji. Z jakich ulg możemy skorzystać? Ulga 10% należy się każdemu, kto pracuje legalnie w Norwegi nie przekraczając dwóch lat. Status Pendler należy się osobom, których rodzina znajduje się w Polsce. Niezbędnym warunkiem jest odwiedzanie rodziny 3 razy na rok, która mieszka pod tym samym adresem. Inną ulgą jest druga klasa podatkowa. Dotyczy ona osób, których współmałżonek osiąga niskie dochody. Często korzystają z tego osoby, które utrzymują swojego małżonka. Gdy mieszkamy w Norwegi na stałe, również możemy ubiegać się o zwrot podatku.

Zwrot podatku z Norwegi – jakie dokumenty będą nam potrzebne?

Musimy poprawnie wypełnić formularz do zeznania podatkowego Selvangivelse. Otrzymujemy go pocztą pod koniec marca. Znajdziemy w nim informacje odnośnie klas podatkowych, potrąconego podatku oraz wysokości naszych dochodów. Jeżeli chcemy skorzystać z przysługujących nam ulg, musimy sami się o nie zatroszczyć. W jaki sposób? Obliczamy sumy, które wynikają z konkretnej ulgi oraz wypełniamy konkretny wniosek. Innym istotnym dokumentem jest roczne zestawienie wynagrodzeń oraz uiszczonych opłat. Odpowiada on naszemu PIT11. Otrzymujemy go pod koniec stycznia. Warto pamiętać, że ostatecznym terminem do rozliczenia się jest 30 kwietnia.