QL24 najlepsze arty w sieci | Czy można podważyć testament?
15814
post-template-default,single,single-post,postid-15814,single-format-standard,ajax_fade,page_not_loaded,,qode-title-hidden,qode-theme-ver-13.5,qode-theme-bridge,wpb-js-composer js-comp-ver-5.4.5,vc_responsive
Czy można podważyć testament?

Czy można podważyć testament?

Dość często pojawiają się sytuacje, w których niezadowoleni spadkobiercy decydują się na podważenie słuszności testamentu. Szczególnie wtedy, gdy mają podejrzenie, że zapisy w nim zawarte nie są zgodne z prawem. Przeważnie ma to miejsce w postępowaniach dotyczących stwierdzenia nabycia spadku. Czy można podważyć taki dokument?

Czy możliwe jest podważenie testamentu spisanego u notariusza?

Sąd Najwyższy potwierdził prawo do podważenia testamentu notarialnego. W związku z tym nie występują formalne przeszkody, aby odwołać się od jego zapisów. Jednak nie należy to do łatwych poczynań, gdyż sama firma aktu notarialnego ma zapewniać, iż nikt nie zadziała przeciwko woli spadkodawcy.

Tak więc unieważnienie może być trudne ze względu na fakt, iż spisanie testamentu u notariusza związane jest z wieloma obowiązkami. Notariusz musi być pewien, iż spadkodawca jest całkowicie świadomy, ma zdolność do czynności prawnych oraz nie działa pod wpływem przymusu. Co więcej, sprawdza on tożsamość osób, które uczestniczą w podpisywaniu testamentu. Taki dokument notariusz odczytuje na głos oraz upewnia się, że jego treść jest jasna dla testatora oraz zgodna z jego wolą.

W jakich sytuacjach można podważyć testament?

Osoby decydujące się na rozpoczęcie postępowania sądowego, które dotyczy podważenia słuszności testamentu, zazwyczaj poszukują pomocy w internecie. Można to zaobserwować po częstotliwości wyszukiwania w Google takich fraz jak na przykład „kancelaria adwokacka Gniezno — testament”.

Warto wiedzieć, iż unieważnienie takiego dokumentu jest możliwe wtedy, gdy w trakcie jego sporządzania spadkodawca był w złym stanie psychicznym, np. na skutek zaburzeń lub ciężkiej choroby, które mogły wpłynąć na jego działanie. W tym celu konieczne jest zgromadzenie mocnych, potwierdzających to dowodów, a więc dokumentacji medycznej oraz zeznań świadków.

Innym powodem może być fakt, iż testament został wpisany pod wpływem błędu, który mógł mieć wpływ na jego treść lub groźby.

Kolejnym przykładami jest roszczenie o wykonanie zapisu testamentowego lub sprawy o dział spadku. Przed rozpoczęciem postępowania warto skonsultować się z prawnikiem

Oczywiście o wiele łatwiej jest podważyć testament, który został spisany własnoręcznie. W przypadku dokumentu sporządzonego w formie aktu notarialnego nie jest to już takie łatwe. Wtedy pojawiają się większe szanse na dowiedzenie, iż osoba spisującą testament działała pod przymusem, była w złym stanie psychicznym lub popełniła błąd.

Bez względu na zaistniałą sytuację, zawsze należy mieć konkretne dowody na to, że zapisy testamentu mogą być nieważne. Przed złożeniem pozwu zaleca się skonsultować to z prawnikiem. Specjalista wskaże, czy można podważyć taki dokument, który został spisany u notariusza. Bowiem są przypadki, iż prawnik doradzi rezygnację ze sporu o unieważnienie adnotacji w takim dokumencie.