QL24 najlepsze arty w sieci | Czym może być spowodowany zapach wilgoci w mieszkaniu?
15730
post-template-default,single,single-post,postid-15730,single-format-standard,ajax_fade,page_not_loaded,,qode-title-hidden,qode-theme-ver-13.5,qode-theme-bridge,wpb-js-composer js-comp-ver-5.4.5,vc_responsive

Czym może być spowodowany zapach wilgoci w mieszkaniu?

Zapach wilgoci w mieszkaniu może mieć różne źródła. Problem ten jest częsty szczególnie w starych kamienicach, lecz w nowych budynkach również może się zdarzyć wilgoć. Problem wilgoci jest trudny do wyeliminowania, ale na szczęście jest dużo możliwości, aby zmniejszyć szkody z niej wynikające.

Zapach wilgoci w całym domu- jakie są przyczyny i zapobieganie?

W starych, nieocieplonych budynkach problem wilgoci jest bardzo częsty. Wynika to nie tylko z braku docieplenia budynku, nieszczelnego dachu, nieprawidłowo odizolowanych fundamentów, lecz również z powodu nieprawidłowej wentylacji pomieszczeń. Nie wystarczy jedynie częste wietrzenie pokoi- w całym budynku powinny być prawidłowo skonstruowany i drożny system wentylacyjny. Aby działał prawidłowo, nie wolno zamykać lub zabudowywać kratek wentylacyjnych. Wilgoć w mieszkaniach objawia się nie tylko nieprzyjemnym zapachem- na ścianach mogą pojawiać się plamy z pleśni oraz może także skraplać się woda. Problem ten jest trudny do rozwiązania. Niekiedy konieczny jest generalny remont ścian oraz zainstalowanie w mieszkaniu sprzętu absorbującego wilgoć i osuszającego mieszkanie. Taki krok jest wskazany szczególnie dla osób borykających się z alergią, ponieważ pleśnie negatywnie wpływają na układ oddechowy i mogą powodować problemy z oddychaniem.

Jak jeszcze walczyć z wilgocią w mieszkaniu?

Budynek, w którym panuje wilgoć, powinien być odpowiednio zabezpieczony przed wilgocią. Dach powinien zostać uszczelniony i ocieplony, a fundamenty odpowiednio zabezpieczone. Poza tym konieczne jest zamontowanie nowych, szczelnych rynien oraz zabezpieczenie muru przed wsiąkaniem wody. Tym wszystkim powinna zająć się profesjonalna ekipa budowlana. Nie wolno zapomnieć o systemie wentylacyjnym oraz zamontowaniu okien, które nie będą zbyt szczelne, ponieważ wtedy wilgoć w mieszkaniu będzie nieunikniona.

Z wilgocią trzeba walczyć każdego dnia, podczas wykonywania obowiązków domowych. Po pierwsze pranie najlepiej wieszać na balkonie lub przy otwartym oknie, a po kąpieli wywietrzyć dobrze łazienkę. Poza tym ważne jest włączanie wyciągu podczas gotowania oraz regularne otwieranie okien w sezonie grzewczym. W całym domu miejscem najbardziej zawilgoconym jest łazienka, dlatego zapach wilgoci najczęściej unosi się właśnie tam. Oprócz pary wodnej z kąpieli, w łazienkach często schną ręczniki lub pranie. Elementami wyposażenia łazienki, które wymagają szczególnej higieny, są dywaniki do łazienki, które nie zawsze wysychają do końca, a przez to wydzielają nieprzyjemny zapach.

Dywaniki do łazienki powinny być szybkoschnące i odporne.

Wybierając dywaniki do łazienki, trzeba kierować się ich funkcjonalnością, a dopiero później zwrócić uwagę na ich wygląd. W małych łazienkach, bez okien wilgoć może być trudna do wyeliminowania, zatem ręczniki i dywaniki będą schły zdecydowanie dłużej. Dlatego najlepiej, aby dywaniki do łazienki były szybkoschnące oraz były odporne na częste pranie, ponieważ powinny być prane przynajmniej raz w tygodniu. Ręczniki oraz dywaniki powinny być dokładnie wysuszone po każdej kąpieli i regularnie prane. Znaczenie ma także sposób prania ręczników i dywaników. Kiedy używamy zbyt dużej ilości proszku i płynu do prania, ręczniki staja się sztywne i z czasem zaczynają brzydko pachnieć. Wtedy pomóc może płukanie ręczników w wodzie z octem, który oczyści je z resztek detergentu. Stosując się do tych wskazówek, można pozbyć się nieprzyjemnego zapachu wilgoci z łazienki.