QL24 najlepsze arty w sieci | Jak poradzić sobie z chorobą lokomocyjną Twojego dziecka?
15787
post-template-default,single,single-post,postid-15787,single-format-standard,ajax_fade,page_not_loaded,,qode-title-hidden,qode-theme-ver-13.5,qode-theme-bridge,wpb-js-composer js-comp-ver-5.4.5,vc_responsive
zapachy-samochodowe

Jak poradzić sobie z chorobą lokomocyjną Twojego dziecka?

Rodzice pragną pokazać dziecku świat, dlatego planują wycieczki, wyjazdy wakacyjne oraz zwiedzanie okolicznych atrakcji. Brzmi to znakomicie, ale problemem bardzo często okazuje choroba lokomocyjna. Zapachy samochodowe w połączeniu z podskokami, wybojami i ostrymi zakrętami to za dużo dla młodego człowieka.

Co zrobić, żeby podróż przebiegała sprawniej?

Kiedy dziecko źle się czuje w trakcie podróży, pojawiają się nudności oraz zawroty głowy to trudne do negowania objawy choroby lokomocyjnej. Jest ona uwarunkowana niewłaściwym funkcjonowaniem błędnika, który odczuwa każdy ruch samochodu. Dyskomfort sprawia, że zapachy samochodowe oraz silne zawroty głowy przyczyniają się do wymiotów. Ten problem dotyczy przede wszystkim dzieci w przedziale wiekowym od 4 do 10 lat. Taka sama dolegliwość męczy niektórych dorosłych oraz kobiety w ciąży. Nie trzeba jednak całkowicie zrezygnować z podróżowania. Najważniejsze to wiedzieć, co zrobić, żeby poprawić samopoczucie dziecka i zwiększyć odczuwany komfort w trakcie jazdy samochodem.

Przede wszystkim dziecko nie powinno jeść tuż przed wejściem do pojazdu. Na godzinę przed podróżą zaleca się zjedzenie lekkiego posiłku. W trakcie jazdy nie podawać żadnych przekąsek.  Należy całkowicie zrezygnować ze słodkości oraz napojów gazowanych. Można za to podawać wodę niegazowaną. W sytuacji, kiedy podróż trwa kilka godzin, posiłek powinien zostać spożywany w trakcie postoju. Warto przeznaczyć na niego nieco więcej czasu. Zamiast frytek czy burgera podajemy dziecku zupę albo kanapkę. Dobrze jest zakończyć posiłek herbatą ziołową, która powinna ukoić żołądek i zapobiegać nudnościom. Jeśli dziecku nie udaje się zasnąć, jazda bardzo się dłuży i jest męcząca.  Z tego względu minimum co 2 godziny należy robić przerwę, żeby zjeść banana, niesolone przekąski oraz lekkie produkty.

Czy dziecko może przyjmować leki na chorobę lokomocyjną

Zapachy samochodowe, wibracje i podskoki to spore obciążenie dla błędnika. Ulgę mogą przynieść preparaty, które zawierają wyciąg z kłącza imbiru. Możesz zdecydować się na syrop dla dzieci, które ukończyły 3 lata albo pastylki do ssania. Imbir jest całkowicie bezpieczny i preparaty można stosować zarówno przed podróżą, jak i w trakcie jazdy.

Leki przeciwwymiotne mogą przyczynić się do występowania skutków ubocznych, wśród których najczęściej pojawia się odczuwana senność, zawroty głowy oraz trudności w koncentracji uwagi. Jeśli więc istnieje taka możliwość, podaj dziecku lek, owiń kocem i zapewnij optymalne warunki umożliwiające drzemkę. Podróż przebiegnie szybciej, a ryzyko wystąpienia objawów choroby lokomocyjnej zmaleje.