QL24 najlepsze arty w sieci | Jak uczą się młodzi Polacy w Niemczech?
15733
post-template-default,single,single-post,postid-15733,single-format-standard,ajax_fade,page_not_loaded,,qode-title-hidden,qode-theme-ver-13.5,qode-theme-bridge,wpb-js-composer js-comp-ver-5.4.5,vc_responsive

Jak uczą się młodzi Polacy w Niemczech?

Dzięki otwartym granicom Polacy mają możliwość studiowania w Niemczech. Osoby rozważające studia powinny zastanowić się nad tym, czy może jest to ciekawy dla nich kierunek. Najlepiej ocenić to na podstawie innych polskich studentów.

Czy trzeba znać język niemiecki, aby studiować w Niemczech?

Osoby rozważające wyjazd na studia do Niemiec często zaznaczają, że nie są najlepiej przygotowani w zakresie znajomości języka niemieckiego. Jest to dla wielu potencjalnych chętnych na rozpoczęcie studiów za naszą zachodnią granicą problem nie do przeskoczenia. Nie może to dziwić, gdyż język niemiecki uznawany jest za dość trudny, a jego biegłe opanowanie wymaga wielu lat ciężkiej pracy. Problem pogłębia się, gdy zaczyna się to rozważać w kontekście znajomości na tyle zaawansowanej, aby wystarczyła do podjęcia regularnej nauki w danym języki. Na szczęście w Niemczech funkcjonuje niemal pięćset uczelni wyższych, które łącznie oferują kilka tysięcy kierunków studiów, które można ukończyć, posługując się jedynie językiem angielskim, który wśród polskich maturzystów zazwyczaj jest znany na poziomie biegłym lub przynajmniej zaawansowanym.

Posiadając biegłość w języku angielskim, nic nie stoi na przeszkodzie, aby móc rozpocząć myśleć o studiach w Niemczech. Ewentualny problem może pojawić się wtedy, gdy dany student zechce związać swoją przyszłość zawodową z tym krajem, a studiowany kierunek będzie wymagał zdania dodatkowych egzaminów państwowych. Dotyczy to jednak niszowych kierunków, takich jak prawo lub medycyna, które siłą rzeczy obwarowane są dodatkowymi wymaganiami. Chcąc rozpocząć studia, nie trzeba znać języka niemieckiego, a jedynie spełniać wymagania formalne oraz dostać się na daną uczelnię. Ponadto meldując się na terenie Niemiec, co trzeba zrobić wedle panujących tam przepisów, jest się osobą zdolną do czynności prawnych. Można między innymi dostać kredyt w Niemczech lub podpisywać umowy cywilno prawne i umowy o pracę.

Czy trudno dostać się na Niemiecką uczelnię?

Struktura organizacyjna niemieckich uczelni jest bardzo zbliżona do polskich. Większość kierunków dzieli się na studia licencjackie oraz magisterskie, które w przybliżeniu trwają tyle co w Polsce. Tamtejszy system szkolnictwa wyższego odróżnia Uniwersytety, Wyższe Szkoły Zawodowe, Szkoły administracji publicznej, a także Akademie Muzyczne. Szczegółowe przepisy, na których opiera się funkcjonowanie poszczególnych uczelni, mogą się nieco od siebie różnić. Dzieje się tak z tego względu, że Niemcy są krajem federalnym, a to oznacza, że w każdym regionie, prawo lokalne może nieco się różnić.

Na jakich kierunkach Polacy podejmują studia w Niemczech?

Polacy decydując się na naukę w Niemczech, zazwyczaj wybierają kierunki, które pozwolą im rozwijać się interdyscyplinarnie i wykonywać w przyszłości pracę dla dużych firm i korporacji bez względu na miejsce zamieszkania. Są to takie kierunki jak ekonomia, zarządzanie lub marketing. Niemałą popularnością cieszą się jednak także kierunki techniczne, takie jak informatyka i kierunki powiązane. Na tego typu profesje panuje aktualnie bardzo duży popyt na rynku pracy, a absolwenci takich kierunków są mocno rozchwytywani. Wraz z dobrą genomową niemieckich uczelni technicznych, Polacy często wybierają tamtejsze uczelnie, jako przepustkę do przyszłej pracy na stanowisku inżyniera.

Kredyt w Niemczech – czy student da radę się sam utrzymać?

Jednym z podstawowych kłopotów Polaków jest kwestia utrzymania się w czasie studiów. Mieszkańcy innych krajów przebywający legalnie na terenie Niemiec mogą dostać kredyt w Niemczech, jednak chcąc rozpocząć i skończyć tam studia trzeba mieć na to swoje środki. Koszty życia są tam relatywnie wysokie, jednak największy koszt stanowi mieszkanie, gdyż cała reszta nie jest wcale droga, biorąc pod uwagę tamtejsze zarobki. Oczywiście dotyczy to osób, które posiadają bieżące dochody adekwatne do średniej niemieckiej płacy. Nie posiadając stałych dochodów, utrzymanie się przez całe studia będzie bardzo trudne.