QL24 najlepsze arty w sieci | Piękno w starożytności
15456
post-template-default,single,single-post,postid-15456,single-format-standard,ajax_fade,page_not_loaded,,qode-title-hidden,qode-theme-ver-13.5,qode-theme-bridge,wpb-js-composer js-comp-ver-5.4.5,vc_responsive

Piękno w starożytności

Solidny fundament po współczesną kulturę położyły dawne cywilizacje, między innymi starożytny Egipt, Grecja i Rzym. Każdej z tych wspaniałych cywilizacji zawdzięczamy wiele¬ i bezwzględnie należy pamiętać o tym, co mamy dzięki minionym pokoleniom, nawet kiedy czasy, w których żyły, dzielą od naszych tysiące lat. Egipt to podstawy dzisiejszej matematyki, starożytny Rzym – prawo, a Grecja – słynna filozofia i wielkie postacie z nią związane. Ale wszystkie te cywilizacje bezsprzecznie łączyło zamiłowanie do piękna.

Piękno jest pewnym kanonem, według którego ludzie postrzegają rzeczy, których doświadczają. Starożytni Egipcjanie dużą wagę przywiązywali do wyglądu, ubierali się w bogato zdobione stroje, uwielbiali biżuterię i wszelkie ozdoby. Ogromnie ważny był dla nich nawet wygląd ciała przed pochówkiem. Grecy i Rzymianie również miłowali piękno, co wyrażało się przez harmonijne i zdobione budynki oraz wspaniałe dzieła sztuki. Cenili też piękno ludzkiego ciała. To właśnie w starożytnej Grecji wykonywano pierwsze zabiegi kosmetyczne (słowo „kosmetikos” wywodzi się z greckiego i oznacza „czyścić, ozdabiać, porządkować”). By być uznanym za osobę piękną trzeba było nie tylko dbać o tężyznę fizyczną (postacie ze starożytnych rzeźb są zwykle pięknie zbudowane i umięśnione), ale też o wygląd skóry. O to by była gładka, zadbana, pozbawiona zmarszczek i defektów. Można więc powiedzieć, że Grecja jest ojczyzną tego, co dziś znamy pod hasłem medycyna estetyczna. Łódź Charona, którą Grecy po śmierci odpływali na drugi koniec Styksu, była ich środkiem transportu w ostatnią drogę, lecz nawet podczas tej ostatniej podróży chcieli być jak najbardziej piękni i nieskazitelni, podobnie jak Egipcjanie.

Zdjęcie: agatawelpamakeup.com