QL24 najlepsze arty w sieci | Smoczek kauczukowy czy silikonowy?
15818
post-template-default,single,single-post,postid-15818,single-format-standard,ajax_fade,page_not_loaded,,qode-title-hidden,qode-theme-ver-13.5,qode-theme-bridge,wpb-js-composer js-comp-ver-5.4.5,vc_responsive
Smoczek kauczukowy czy silikonowy

Smoczek kauczukowy czy silikonowy?

Smoczek to doskonały uspokajacz, dlatego wiele mam decyduje się skorzystanie z niego w trakcie opieki nad pociechą. Dobrze dobrany smoczek Bibs nie przyczyni się do wad zgryzu czy szybszego psucia zębów. Ważne, aby wybrać odpowiedni model i używać go rozsądnie.

Jak wybrać dobry smoczek dla dziecka?

Dostępne na rynku smoczki mogą mieć żółty kolor, a inna grupa jest przezroczysta. Różnica jest uwarunkowana zastosowanym surowcem, gdyż producenci korzystają z lateksu, czyli kauczuku bądź silikonu.

Aby wyprodukować smoczek Bibs, który jest lateksowy, wykorzystuje się naturalny kauczuk, wodę, minerały, cukier oraz białą żywicę. Z kolei mleczko lateksowe jest uzyskiwane z drzew oraz krzewów kauczukoidalnych. Ten model charakteryzuje się miękkością i elastycznością, dzięki czemu nie różni się znacząco od kobiecej piersi, co jest bardzo ważne dla dzieci, które są karmione właśnie w ten sposób. Smoczek Bibs jest idealny dla maluszków urodzonych przed planowanym terminem porodu oraz pociech zmagających się z niskim napięciem mięśniowym. Smoczki lateksowe są dedykowane dzieciom, które mają problem z odruchem ssania – jego używanie nie zmęczy noworodka tak bardzo, jak model silikonowy.

Z kolei silikon jest bezbarwny. Niewątpliwą zaletą jest brak zapachu oraz smaku, dlatego przypada do gustu większości maluchów. Co ważne, to produkt w pełni hipoalergiczny, dlatego nie ma ryzyka wystąpienia reakcji obronnej organizmu. Problematyczna może być jego twardość, gdyż jest znacznie twardszy, porównując do modelu wykonanego z kauczuku, co działa demotywująco dla dziecka. Dla noworodka czy niemowlaka to duży wysiłek, a nie przyjemność, dlatego maluchy często buntują się przed korzystaniem ze smoczków. Twardszy materiał ma również zalety – od pierwszych tygodni życia gwarantuje dobre ćwiczenie mięśni jamy ustnej. Większy wysiłek pozwala na stymulację aparatu mocy, co okaże się bardzo przydatne za kilka lat, kiedy dziecko będzie uczyć się mówić. Smoczek silikonowy jest także trwały, dobrze znosi sterylizację oraz wyparzanie. Nie dostarcza większych trudności w czyszczeniu i ma idealnie gładką powierzchnię. Powstaje z makrocząsteczek atomów krzemu oraz tlenu.

Jakie wady mają smoczki kauczukowe oraz silikonowe?

Lateksowy smoczek Bibs ma charakterystyczny zapach oraz smak, co dla niektórych dzieci stanowi barierę nie do pokonania. Dodatkowo pochłania inne zapachy. Największym problemem jest jednak wywoływanie reakcji alergicznych. Trzeba wspomnieć również o zmianie kształtu w trakcie ssania. Niestety, szybciej ulega zniszczeniu niż model wykonany z trwałego silikonu, dlatego regularne wyparzanie może stanowić spory problem. W praktyce bardziej lubiane przez dzieci smoczki trzeba częściej wymieniać.

Jedną z największych wad smoczków silikonowych jest ich twardość, dzięki czemu większość dzieci niechętnie je ssie albo wypluwa od razu po włożeniu do buzi. Noworodki nie mają wystarczającej siły, żeby ssać twarde smoczki, dlatego rodzice, kupując takie modele niepotrzebnie wydają swoje pieniądze.